#ZróbSeKoszt 2023 – Hala jako koszt uzyskania przychodu

Optymalizacja podatkowa to standardowa czynność w każdej dużej firmie. Jest to doskonały sposób na odłożenie w czasie opłacenia części podatków. W jaki sposób legalnie zwiększyć koszty uzyskania przychodów? Jednym z ciekawszych pomysłów jest budowa hali magazynowej. Sprawdź, jakie niesie ona ze sobą korzyści.

Czym jest hala magazynowa?

Hale to proste i trwałe budynki przeznaczone do magazynowania lub prowadzenia linii produkcyjnych. Stalowe konstrukcje szkieletowe pokryte są najczęściej blachą, którą można dodatkowo ocieplić – w przypadku, gdy w środku ma być utrzymywana konkretna temperatura (magazyn farmaceutyków itd.).

Każda hala magazynowa powinna posiadać odpowiedni fundament w postaci płyty, ławy lub stóp fundamentowych. Zapewnia to bezpieczeństwo użytkowania oraz zwiększa trwałość konstrukcji. Raz wybudowana hala może stać bowiem nawet do 25 lat.

Hala magazynowa jako koszt uzyskania przychodu

Czy hala magazynowa będzie dobrym kosztem uzyskania przychodu? Tak, o ile do tematu podejdzie się w odpowiedni sposób. Budowa trwałej hali jest bowiem dość długim procesem z powodu potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę. Jednak ten problem można w łatwy sposób obejść.

zrób sobie koszt fame hall

Jak w 30 dni postawić halę magazynową?

Istnieją dwa rodzaje hal magazynowych: całoroczna oraz sezonowa. Ta pierwsza stawiana jest na wiele lat użytkowania i dlatego też wymaga pozwolenia na budowę i pełnych formalności. Natomiast w przypadku tymczasowych namiotów, które stawiane są do 180 dni, wystarczy złożyć zgłoszenie. Jeśli przez 21 dni urząd nie wyśle żadnych uwag – hala może zostać zbudowana.

Następnie, aby móc korzystać z takiej hali po upływie pół roku, należy rozpocząć typową procedurę pozyskiwania pozwolenia na budowę. Jeśli formalności uda się dopiąć przed upływem 180 dni, hala sezonowa zamienia się w całoroczną.

Taki proceder ma też dodatkowy sens w postaci możliwości odliczenia całego kosztu budowy od przychodów. Bowiem hala taka będzie z definicji wykorzystywana tylko przez pół roku, wobec czego można ją odliczyć w całości. W przypadku hal namiotowych całorocznych częściej spotyka się amortyzację i rozłożenie odliczeń na kilka lat.

Koszt budowy hali magazynowej

Trudno określić jednoznacznie koszt budowy hali namiotowej, ponieważ składa się na niego wiele różnorodnych czynników. Aby jednak przybliżyć koszt samej konstrukcji stalowej, za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej zapłacić trzeba od 400 do ponad 500 zł. Zatem hala o powierzchni 200 m² będzie kosztować 100 tysięcy złotych. Do tego doliczyć należy koszty robocizny, zabudowania konstrukcji blachami itd.

Co zrobić z gotową halą magazynową?

Jeśli głównym powodem budowy hali była optymalizacja podatkowa, konstrukcja będzie stała nieużytkowana. Dlatego też warto ją zagospodarować do innych celów. Po pierwsze, halę postawioną w dobrej lokalizacji łatwo sprzedać. Szczególnie firmy szybko rozwijające się, które potrzebują dużych powierzchni magazynowych w krótkim czasie, chętnie zapłacą więcej za taką konstrukcję.

Dobrym pomysłem jest też wynajmowanie powierzchni hali innym podmiotom. Warto zwrócić tutaj uwagę, że hala taka nie musi pełnić roli magazynu. Równie dobrze można w niej umieścić linię produkcyjną lub zamienić ją na punkt logistyczny czy usługowy. Wynajem będzie stanowił z kolei dodatkowy, stały przychód Twojej firmy przez kolejne 25 lat.