Możliwości na wykorzystanie hal namiotowych nie trzeba mnożyć – znajdują one zastosowanie praktycznie w każdej gałęzi przemysłu i firmie o najróżniejszych profilach. Co jednak warto o nich wiedzieć i przede wszystkim, w jaki sposób skutecznie je ogrzewać?
Spis treści
Garść wiedzy
Aby odpowiednio przygotować się do wzniesienia hali namiotowej należy wybrać doświadczonych wykonawców, którzy zapoznają nas również z aktualnie obowiązującym prawem, a także zaproponują sprawdzone i niezawodne rozwiązania. Warto wspierać się wiedzą i doświadczeniem profesjonalistów – dzięki temu możemy uniknąć potencjalnych problemów i ewentualnych nieprzyjemnych doświadczeń.
- Kwestie prawne. Halę namiotową można wznieść na podstawie pozwolenia na budowę, jeśli potrzebujemy hali całorocznej, z której chcemy korzystać bez ograniczeń lub na podstawie zgłoszenia budowy obiekty tymczasowego, który sprawdza się, jeżeli dodatkowa przestrzeń potrzebna jest nam na krótszy, ograniczony czas.
- Działka budowlana. Musi nie tylko spełniać szereg warunków, ale także być odpowiednia do naszych potrzeb. Warto dopilnować wszystkich formalności w tym zakresie – pozwoli nam to na szybszą i bezproblemową realizację.
- Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jest on niezbędny abyśmy mogli przeprowadzić weryfikację zgodności działki.
Do czego mi hala namiotowa?
W zależności od wielkości, usytuowania, twoich potrzeb, a także sposobu zbudowania – hale namiotowe mają bardzo szeroki zakres wykorzystania. Oto kilka przykładów na to, jak można z powodzeniem zagospodarować tą konstrukcję:
- magazyn,
- warsztat,
- przemysł,
- obiekt sportowy,
- organizacja eventów,
- hodowla.
Rozwój możliwości budowlanych i profesjonalizm firm wykonawczych pozwalają na szerokie wykorzystanie tego typu konstrukcji, z pełną możliwością korzystania z jej zalet. O czym jednak nie należy zapominać?
Ogrzewanie hal namiotowych
Odpowiednio dobrany do twoich potrzeb system grzewczy pozwoli maksymalnie wykorzystywać potencjał hali namiotowej.
- Izolacja konstrukcji – całoroczny obiekt musi mierzyć się zarówno z deszczem, śniegiem, jak i wiatrem i mrozem. Niezawodne komponenty i solidne wykonanie to podstawa dbania o minimalizowanie potencjalnej utraty ciepła.
- Nagrzewnica – działa bardzo szybko, pozwalając ogrzać nawet największą halę. Ten rodzaj rozwiązania może być kosztowny, a także niespecjalnie korzystny dla środowiska naturalnego, jednak coraz nowocześniejsze rozwiązania powstające na rynku umożliwiają optymalne wykorzystanie potencjału nagrzewnic.
- Promiennik ciepła – zapewnia nam dość dużą stabilność, charakteryzuje się niskim ubytkiem wygenerowanego ciepła, może wiązać się jednak z kosztami. W porównaniu do nagrzewnicy działa o wiele wolniej.
Aby odpowiednio dobrać rodzaj nagrzewania, a także sposób jego rozmieszczenia, należy określić dokładnie zastosowanie naszej hali – wówczas, wspólnie ze specjalistą, który pomoże nam uniknąć błędów, generujących niepotrzebny koszt, możemy dobrać sposób ogrzewania, który będzie najbardziej efektywny i ekonomiczny. Warto na to zagadnienie zwrócić uwagę już na etapie projektu – zastosowanie odpowiednich komponentów podczas budowy może zapewnić solidniejszą izolację ciepła, a co za tym idzie – naszą oszczędność.
Może Cię zainteresować: Kiedy należy wykonać przegląd techniczny hali?