Zastanawiasz się nad wzniesieniem hali namiotowej? To szybka do zrealizowania inwestycja, która ma zastosowanie praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Wykorzystywane przez firmy o najróżniejszych profilach – pozwalają na pewną swobodę. Co jednak warto o nich wiedzieć?
Spis treści
Wykorzystanie hali
Zastanawiasz się, jak można z powodzeniem zagospodarować tę konstrukcję? To bardzo ważna kwestia, ponieważ najczęściej to właśnie ze względu na wykorzystanie musimy zdecydować, czy hala jest tymczasowa czy całoroczna. W zależności od wielkości, usytuowania, potrzeb, a także sposobu zbudowania hale namiotowe dają bardzo wiele, zróżnicowanych możliwości:
- magazyn,
- warsztat,
- przemysł,
- obiekt sportowy,
- organizacja eventów,
- hodowla.
Kiedy zapadnie decyzja na temat wykorzystania Twojego obiektu, wówczas należy złożyć odpowiednie dokumenty związane z pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem budowy obiektu tymczasowego.
O czym pamiętać?
Mimo iż jest to obiekt potencjalnie łatwy do wzniesienia, warto wspierać się wiedzą i doświadczeniem profesjonalistów. Aby odpowiednio przygotować się do wzniesienia hali namiotowej, należy wybrać doświadczonych wykonawców, którzy zapoznają nas również z aktualnie obowiązującym prawem, a także zaproponują sprawdzone i niezawodne rozwiązania. Jakie są trzy podstawowe zagadnienia, które należy przemyśleć?
- Jest to zarówno miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, potrzebny do przeprowadzenia weryfikacji zgodności działki, jak i odpowiednio zgłoszenie lub pozwolenie.
- Działka budowlana musi nie tylko spełniać szereg warunków, ale także być odpowiednia do naszych potrzeb. Warto dopilnować wszystkich formalności w tym zakresie – pozwoli nam to na szybszą i bezproblemową realizację.
- Dobrze zaplanowany kosztorys pozwoli nam w optymalny sposób zadbać o odpowiednie ogrzewanie hali – kluczowe w zależności od jej zagospodarowania.
Pozwolenie czy zgłoszenie?
Planując halę namiotową, trzeba na bieżąco śledzić zmiany w Prawie Budowlanym, ponieważ to właśnie ta ustawa jednoznacznie odpowiada na pytania dotyczące dalszego postępowania. Możliwości są dwie:
- Budowa na zgłoszenie, bez pozwolenia:
- Może to być wyłącznie obiekt tymczasowy (do 180 dni od daty zgłoszenia),
- Brak trwałego połączenia z gruntem (prosta rozbiórka),
- Brak wpływu na otoczenie, trwałego ingerowania w naturę.
- Znacznie uproszczone procedury, mniejsza trwałość,
- Przykład: namiot eventowy.
- Budowa z pozwoleniem:
- Wznoszone na czas nieokreślony,
- Prawomocne, przy wsparciu inżynierów budowy,
- Szczegółowa dokumentacja, zarówno przed rozpoczęciem, jak i w trakcie,
- Trwałość budynku – do 50 lat,
- Trwałe połączenie z gruntem.
Jeśli hala ma służyć w celu innym niż jednorazowe wydarzenie lub impreza czy okresowy magazyn, warto zdecydować się na pozwolenie na budowę. Mimo iż proces jest nieco bardziej wydłużony, koszty są porównywalne, a sam obiekt może być znacznie lepiej zabezpieczony i wielofunkcyjny. To uniwersalne i coraz częściej stosowane rozwiązanie, w które warto zainwestować i wykorzystywać przez lata. Dzięki dobremu systemowi ogrzewania możemy zaoszczędzić i zyskać potężną przestrzeń do wykorzystania.
Może Cię zainteresować: hale namiotowe