Niskie temperatury oraz niekorzystne warunki atmosferyczne mogą wpłynąć negatywnie na każdy rodzaj budowli, a zwłaszcza na konstrukcje ruchome, takie jak hale namiotowe. Nawet najlepiej wykonany model zbudowany z wytrzymałych materiałów nie przetrwa zimowej pogody bez odpowiedniej konserwacji oraz zabezpieczających działań użytkownika. Warto zatem poznać kilka najważniejszych czynności, które należy wykonać, aby hala namiotowa była gotowa na zimę.
Spis treści
Konstrukcja hali namiotowej całorocznej
O przeznaczeniu hali namiotowej należy pomyśleć już podczas jej zakupu – jej konstrukcja oraz wytrzymałość będą zależne od docelowego sposobu wykorzystania hali, a także warunków pogodowych, na jakie będzie narażona.
Hala namiotowa zaprojektowana do użytku całorocznego powinna zostać wykonana ze stalowych elementów pokrytych ocynkiem. Natomiast jej poszycie musi posiadać zabezpieczenie przeciwpożarowe oraz wykazywać wysoką odporność na wodę i wilgoć, a także wysokie i niskie temperatury.
W celu zredukowania strat ciepła w halach namiotowych istotny jest odpowiedni dobór okien oraz drzwi, które zabezpieczą pomieszczenie przed utratą ciepła. Bardzo ważnym elementem hali, pomagającym zachować odpowiednią temperaturę w jej wnętrzu, okazuje się także dodatkowa podłoga wykonana z solidnych materiałów. Jej zamontowanie pozwoli odizolować wnętrze namiotu od chłodnego gruntu.
W jaki sposób dbać o halę namiotową podczas zimy?
Mimo że poszycie hali namiotowej jest stabilne i odporne na uszkodzenia, nie należy narażać go na nadmierny, długotrwały ciężar. Dlatego istotne jest, by po każdym opadzie śniegu dokładnie odśnieżać dach namiotu, nawet jeśli śniegu jest niewiele. Dzięki regularnemu odśnieżaniu poszycie hali nie zapadnie się pod wpływem ciężaru masy śniegowej, która wbrew pozorom może wyrządzić duże szkody.
W trakcie okresu zimowego powinniśmy również zabezpieczyć halę namiotową przed gwałtownym wiatrem, który mógłby doprowadzić do uszkodzeń poszycia. Hala musi być wówczas albo z obydwu stron otwarta, albo całkowicie zamknięta. Zapobiegnie to przedostawaniu się do wnętrza namiotu powietrza, które w nadmiernych ilościach, pozbawione ujścia, mogłoby zniszczyć konstrukcję.
Ogrzewanie hali namiotowej
Podczas zimowych miesięcy dobrym rozwiązaniem w halach namiotowych będzie także zastosowanie izolacji przed mrozem oraz odpowiedniego ogrzewania. System grzewczy instalowany w halach powinien być efektywny, ale także całkowicie bezpieczny, zarówno dla użytkowników, jak i całej konstrukcji.
W takich miejscach dobrym wyborem będą promienniki ciepła, które przekazują ciepło za pomocą promieniowania w pasie podczerwieni. Urządzenia te nie ogrzewają powietrza, a elementy infrastruktury, przez co ich działanie jest o wiele bardziej skuteczne. Do utrzymania odpowiedniej temperatury w mniejszych halach namiotowych często wykorzystuje się również nagrzewnice, które szybko i efektywnie ogrzewają pomieszczenie. Więcej dowiesz się w artykule: Sposoby ogrzewania hal namiotowych
Jak zabezpieczyć halę namiotową podczas ogrzewania zimą?
Wykorzystując do ocieplenia hali urządzenia emitujące produkty uboczne podczas spalania, musimy także zapewnić wewnątrz pomieszczenia prawidłową cyrkulację powietrza. Niektóre namioty, przystosowane tego typu warunków, są wyposażone w specjalne wywietrzniki o regulowanym stopniu otwarcia.
Należy pamiętać, że w hali namiotowej musi znajdować się odpowiednia wentylacja, wówczas niepotrzebne okaże się wietrzenie całego pomieszczenia, które mogłoby zmniejszyć skuteczność ogrzewaczy.
Jaka hala namiotowa przetrwa okres zimowy?
Decydując się na zakup całorocznej hali namiotowej, należy zwrócić uwagę, jakie spełnia normy śniegowe oraz wiatrowe. Obiekty te są projektowane w taki sposób, by poza własnych ciężarem móc utrzymać również obciążenie śniegiem i wiatrem. Właściwy model hali namiotowej będzie przystosowany nawet do najtrudniejszych warunków atmosferycznych – obfitych opadów, silnych wiatrów czy mrozów.
Przy odpowiednim zabezpieczeniu ze strony użytkownika oraz regularnej konserwacji hale namiotowe bez problemu przetrwają okres zimowy, umożliwiając korzystanie z nich nawet podczas niskich temperatur czy opadów śniegu.