Ile zajmuje demontaż hali namiotowej?

Hala namiotowa to konstrukcja, dla której możemy znaleźć wiele zastosowań, np. jako obiekt magazynowy lub uzupełnienie dla hal warsztatowych. W zależności od przeznaczenia takiej hali może to być konstrukcja pokryta plandeką PVC lub zbudowana ze stalowych ścian o wysokich właściwościach termoizolacyjnych. Często hale namiotowe są wyposażone dodatkowo w system grzewczy pozwalający utrzymać optymalne warunki termiczne wewnątrz obiektu. Montaż hali namiotowej to dobre rozwiązanie dla osób oraz firm, którym zależy na stworzeniu dodatkowego miejsca pracy, jednak nie chcą stawiać budynku na stałe. Jak długo zatem trwa rozbiórka takiej konstrukcji?

Długość montażu i demontażu hali namiotowej

Ostateczny czas montażu hali namiotowej zwykle zależy od kilku podstawowych czynników, takich jak:

  • uzyskanie pozwolenia na umieszczenie obiektu,
  • rodzaj projektu,
  • wielkość konstrukcji,
  • wyposażenie
  • rodzaj wybranych materiałów,
  • montaż dodatkowych instalacji, np. ogrzewania.

Im bardziej zaawansowany projekt, a także im więcej dodatkowych instalacji oraz elementów wyposażenia, tym dłuższy proces montażu hali namiotowej.

Hala namiotowa Oława

Podobnie jak instalacja również proces demontażu hali zależy od wspomnianych wyżej czynników i będzie różnił się w zależności od rodzaju konstrukcji.

Od czego zależy długość rozbiórki hali namiotowej?

Przed rozpoczęciem demontażu warto skonsultować się ze specjalistą, który wybierze odpowiedni sposób przeprowadzenia całego procesu. Najlepiej, aby była to ta sama firma, która stawiała całą konstrukcję – wówczas zyskamy pewność, że fachowcy będą doskonale zorientowani w budowie hali.

Jeśli wybierzemy złożony i skomplikowany projekt obiektu, musimy liczyć się również z tym, że czas jego demontażu może się wydłużyć. Natomiast prosta konstrukcja, pozbawiona wyposażenia, będzie o wiele łatwiejsza w rozbiórce. Cały proces może zatem trwać kilka dni lub nawet kilka tygodni.

Jak wygląda proces demontażu hali namiotowej?

Na samym początku demontażu hali należy pamiętać o pozbyciu się wszelkich elementów jej wyposażenia, zarówno mebli, jak i wszelkich instalacji. Następnym etapem jest likwidacja poszycia ścian. Ze względu na rodzaj poszycia w danej hali – izolowany lub nieizolowany – poziom trudności, a także czas wykonywania czynności może znacznie się różnić.

Podobnie jest w przypadku kolejnego etapu demontażu, czyli usunięcia pokrycia dachu. Pracownicy dokonujący demontażu wariantu hali z dodatkową izolacją zmuszeni są do rozbiórki nie tylko dwóch warstw plandeki, ale także wentylatora, który bywa podatny na uszkodzenia.

Po skutecznym demontażu ścian oraz dachu następuje czas na pozbycie się poszczególnych elementów konstrukcji stalowej, np. słupów, belek oraz elementów złącznych. Cały proces musi odbywać w odpowiedniej kolejności, z zachowaniem niezbędnych środków bezpieczeństwa.

Czynniki wpływające na długość rozbiórki hali namiotowej

Po zdemontowaniu poszczególnych elementów pracownicy muszą odpowiednio je zabezpieczyć i przygotować do transportu. Zachowanie właściwej kolejności pracy podczas rozbiórki pozwala fachowcom na znacznie łatwiejsze i szybsze postawienie konstrukcji w nowym miejscu.

Do dokonania prawidłowego demontażu hali namiotowej niezbędne są urządzenia, takie jak dźwigi, podnośniki czy rusztowania. Dodatkowo pracownicy muszą zostać wyposażeni w odpowiednie obuwie oraz odzież ochronną. Taką rozbiórkę powinni wykonywać więc jedynie profesjonaliści, jednak czas oczekiwania na efekt finalny może zależeć również od doświadczenia oraz szybkości pracy zatrudnionych fachowców.

Co wpływa na czas potrzebny do demontażu hali?

Demontaż hali w wykonaniu fachowców jest zwykle sprawny i bezproblemowy, jednak zarówno czas potrzebny do rozbiórki, jak i cena całego przedsięwzięcia zależne są od wielkości hali, jej rodzaju, a także od stopnia zaawansowania instalacji branżowych i technologicznych.

Bez względu na długość trwania procesu demontażu hali namiotowej warto pamiętać, że proces ten zawsze będzie krótszy od demontażu budynków murowanych. Aby wszystkie czynności zostały wykonane z najwyższą precyzją oraz w sposób bezpieczny zarówno dla fachowców, jak i poszczególnych elementów konstrukcji, potrzebny jest odpowiedni czas oraz doświadczenie pracowników.