Hale namiotowe to coraz popularniejsze rozwiązanie w obszarze magazynowania. Takie konstrukcje są zwykle dużo tańsze niż obiekty zbudowane ze stali lub drewna, jednak niektórzy inwestorzy nadal poszukują jeszcze większych oszczędności. Czy tania hala namiotowa będzie w stanie poprawnie spełnić swoją funkcję?
Spis treści
Skąd biorą się różnice w cenach hal namiotowych?
Przed podjęciem decyzji dotyczącej skorzystania z konkretnego wykonawcy warto zastanowić się, co może wpływać na wycenę projektu. Podobnie jak w innych obszarach związanych z budownictwem, ogromne znaczenie dla ostatecznej ceny ma koszt materiałów. Jeśli dana opcja jest znacznie tańsza od konkurencyjnych propozycji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wykonawca korzysta z materiałów niższej jakości.
Choć w niektórych sytuacjach mogą one zdać egzamin, należy mieć na uwadze gorszą wytrzymałość, przez co początkowe oszczędności mogą szybko spowodować kolejne wydatki na przebudowy, naprawy i remonty. To samo dotyczy oszczędności na pracownikach. Koszty pracy to kolejny istotny składnik wyceny – zamiast cięcia kosztów warto postawić na firmę, która zatrudnia doświadczonych profesjonalistów.
Atesty i certyfikaty a wycena hali
Najlepszym sposobem, aby upewnić się, czy dana konstrukcja spełni swoje zadanie, jest sprawdzenie, czy posiada odpowiednie atesty i certyfikaty. Na rynku budowlanym istnieje wiele niezależnych organizacji, które dostarczają wiarygodne informacje w tym zakresie, opierając się na rzeczywistych danych. Aby zapewnić wysoką wytrzymałość, stabilność i funkcjonalność, najlepiej jest wybierać rozwiązania, które posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty.
Jeśli wykonawca nie udostępnia informacji o posiadanych certyfikatach, prawdopodobnie oznacza to, że używane materiały nie spełniają standardów lub wymagań. To z kolei wiąże się nie tylko ze znacznie większym ryzykiem problemów z halą, lecz także z krótszą gwarancją i gorszym dostępem do wsparcia np. w kwestii ubezpieczeń.
Jakie ryzyko wiąże się z tanimi halami namiotowymi?
Hale namiotowe w niższych cenach często są zbudowane z niepewnych, słabo wytrzymujących i niskiej jakości materiałów. To istotny aspekt, który ma bezpośredni wpływ na dalsze użytkowanie obiektu. Największym niebezpieczeństwem jest brak stabilności konstrukcji – w najgorszych przypadkach oszczędności na etapie budowy mogą nawet doprowadzić do zawalenia się hali. Ryzyko to jest szczególnie wysokie w przypadku ekstremalnych warunków atmosferycznych, takich jak intensywne opady deszczu, silny wiatr lub gwałtowne burze.
To problem, który nie może być zlekceważony, zwłaszcza jeśli hala ma służyć do obsługi skomplikowanych procesów, w ramach których wykorzystuje się ciężkie maszyny. Ich działanie może dodatkowo osłabić konstrukcję – podczas gdy materiały certyfikowane i sprawdzone radzą sobie z tym bez problemu, tanie hale nie zawsze spełniają te wymagania
Nieprawidłowo wykonana hala może być niebezpieczna dla pracowników i osób przebywających w jej obrębie. Dodatkowo, korzystanie z obiektów o słabej konstrukcji może skutkować nałożeniem kar finansowych na właściciela. Razem z potencjalnymi kosztami napraw i remontów oraz ryzykiem uszkodzenia przechowywanych materiałów, maszyn i produktów, może to prowadzić do poważnych strat finansowych.
Tania hala namiotowa – czy warto?
Budowa obiektów przemysłowych i magazynowych to obszar, w którym nie warto iść na kompromisy. Wszystkie konstrukcje tego typu muszą być przygotowane tak, by bez problemu poradzić sobie nie tylko z warunkami pracy, lecz także ze zmienną pogodą. Dzięki temu można skutecznie zadbać o bezpieczeństwo zarówno towarów, jak i pracowników. Tanie hale namiotowe przeważnie są oferowane w niższej cenie z uwagi na cięcie kosztów w obszarze materiałów, co może mieć bardzo negatywny wpływ na późniejszą wytrzymałość konstrukcji.
Warto przy tym pamiętać, że korzystanie z takich obiektów często prowadzi do znacznie większych wydatków w przyszłości – z tego względu znacznie lepszym wyborem będzie sprawdzony wykonawca, który dysponuje odpowiednimi certyfikatami i doświadczeniem w produkcji hal.