Bezpieczeństwo i normy w produkcji hal namiotowych

Hale namiotowe to funkcjonalne i elastyczne obiekty, które stanowią świetną alternatywę dla innych konstrukcji wykorzystywanych m.in. w magazynach czy zakładach przemysłowych. Przed zdecydowaniem się na skorzystanie z tej opcji warto jednak zwrócić uwagę na normy i certyfikaty dotyczące bezpieczeństwa.

Zalety hal namiotowych

Co sprawia, że hale namiotowe cieszą się coraz większą popularnością w różnych branżach? Jednym z największych plusów są koszty budowy, które są znacznie niższe niż w przypadku np. hal blaszanych czy stalowych. Dzięki temu inwestorzy mogą przygotować większą powierzchnię magazynową lub produkcyjną przy stosunkowo niewielkich wydatkach. To jednak nie wszystko – bardzo istotną zaletą jest także szybki czas wznoszenia konstrukcji tego typu. W optymalnych warunkach cała realizacja nie zajmuje więcej niż 30 dni. Istnieje także możliwość przygotowania obiektów tymczasowych, użytkowanych przez mniej niż 180 dni – w tym przypadku proces jest jeszcze szybszy z uwagi na mniejsze wymagania w zakresie formalności. Jednocześnie firmy stawiające na hale namiotowe mogą liczyć na pełną funkcjonalność, na takim samym poziomie, jak w innych konstrukcjach przemysłowych i magazynowych.

Czasami można spotkać się ze stwierdzeniem, że taka budowa hali wiąże się z mniejszym poziomem bezpieczeństwa i słabszą wytrzymałością. W rzeczywistości hale namiotowe nie odstają pod tym względem od innych rozwiązań – kluczem jest jednak zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo i poprawny montaż. Odpowiednio postawiona hala tego rodzaju może z powodzeniem służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Hale namiotowe Wągrowiec

Bezpieczeństwo hal namiotowych

Istnieje wiele czynników, które wpływają na bezpieczeństwo użytkowania hal namiotowych. Większość z nich bezpośrednio wiąże się z konstrukcją obiektu. Należy przede wszystkim zadbać o zastosowanie odpowiednich materiałów – pod względem bezpieczeństwa i wytrzymałości najlepiej sprawdzi się stal wysokiej klasy. Nie bez znaczenia jest też szkielet budowli, który musi być dostosowany pod kątem odporności na różne czynniki. Kolejnym ważnym aspektem jest doświadczenie i podejście firmy realizującej zlecenie – najlepszym wyborem będą doświadczeni partnerzy, którzy mają już na koncie wiele ukończonych projektów hal magazynowych. Jednym z przedsiębiorstw zajmujących się tego typu obiektami w Polsce jest firma Fame Hall.

Normy dotyczące produkcji hal namiotowych

Najważniejszą normą, która reguluje wymagania dotyczące hal namiotowych, jest PN-EN ISO 3834-2:2007. Jej zapisy dotyczą spawania materiałów metalowych, przez co mają zastosowanie także w przypadku hal. Poszczególne wytyczne obejmują m.in. zasady dla personelu, wymagania dla nadzoru i badań czy wymagania w zakresie dokumentacji. Do tego warto zwrócić uwagę na certyfikat CE, który potwierdza zgodność różnych produktów, konstrukcji i urządzeń z unijnymi regulacjami. Spełnienie wymagań wyznaczonych przez poszczególne normy i certyfikaty stanowi zabezpieczenie producenta przed konsekwencjami prawnymi i finansowymi, a także gwarancję jakości dla docelowych klientów.

Czym grozi montaż hali bez certyfikatu?

Brak certyfikatu oznacza, że producent hal namiotowych nie spełnia wszystkich wymagań dotyczących bezpieczeństwa i stabilności konstrukcji. W takiej sytuacji kary mogą dotyczyć zarówno samego producenta, jak i klientów. Dodatkowo istnieje ryzyko, że obiekt zostanie rozebrany lub uszkodzony już na etapie montażu, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Firma produkująca hale bez certyfikatu może natomiast stracić klientów na rzecz konkurencji, która udowodni zgodność swoich rozwiązań z normami.

Hale namiotowe z najważniejszymi certyfikatami

Gdzie szukać hal namiotowych zgodnych z aktualnymi normami i certyfikatami obowiązującymi na terenie Polski i Unii Europejskiej? Warto zainteresować się m.in. ofertą firmy Fame Hall – to producent, którego rozwiązania spełniają wytyczne normy PN-EN ISO 3834-2:2007 i certyfikatu CE. Dzięki temu konstrukcje zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla klientów i późniejszych użytkowników, a ponadto utrzymują stabilność i wytrzymałość przez wiele lat.